Dela nyhet
Mjuka värden & Hård fakta om Axelent
27 feb 2023 0 kommentarer

Axelent AB erbjuder ett komplett säkerhetskoncept för industrin, lager och bygg. Huvudkontoret ligger i Hillerstorp där också all produktutveckling, produktion, lagerhållning och förpackning sker. Axelent har försäljningskontor i 60 länder och produkterna säljs över hela världen.
Ni är en av våra fantastiska sponsorer, varför tycker ni det är viktigt att sponsra ungdomsidrotten och vad är er policy kring sponsring?
Vi vill göra skillnad, både för idrottarna själva och för samhället som helhet. Att Axelent kan möjliggöra så att fler kan utöva en idrott är oerhört viktigt för oss. Ungdomsidrotten ligger oss dessutom extra varmt om hjärtat där vi kan bidra till att ungdomar får en meningsfull fritid. Vi vill att ungdomar ur alla delar av samhället ska få möjlighet att må bra, kunna utvecklas, få större självförtroende och gemenskap. Detta kan idrotten ge våra barn och ungdomar.
Vad skulle ni säga är det mjuka kärnvärdet i er verksamhet och vad gör ni konkret för att faktiskt efterleva det i praktiken?
Sedan Axelent startade, 1990, är vår drivkraft att leverera säkerhet till människor - varje människa ska vara säker i deras arbetsmiljö. Vi tar ansvar för våra handlingar men också för samhället i stort. Vi bryr oss om våra rötter och vårt sociala ansvar, och vi ser oss själva som en del av en större helhet. Mångfald har varit och är fortsatt en av nycklarna till vår framgång. Ökad mångfald har bidragit positivt till vår egen arbetsmiljö, det kan röra sig om personers ursprung, kön eller kultur. I vår produktion till exempel, har vi medarbetare från nio olika länder, och olika kulturer berikar oss.
Varför tror ni att det mjuka värdet är viktigt för både er personal och era kunder?
Starka och positiva företagskulturer lockar inte bara arbetstagare utan även kunder och övriga samarbetspartners. Glada och positiva kollegor skapar nöjda kundrelationer. Vi vill att våra anställda ska vara stolta över att vara en del av Axelent och i de insatser vi gör för samhället.
Kommentarer