Hej och välkomna till P11!
Våra träningstider för säsongen 2018/2019 är
Måndagar 16:00-17:00 i Sporthallen
Onsdagar 19:00-20:15 i Töråshallen
Träningsstart onsdag den 29/8.
Välkomna
Alexander topp 30 till riksläger!
Igår, 08:31
Intervju med Emma Backmark
14 feb
Våra träningstider för säsongen 2018/2019 är
Måndagar 16:00-17:00 i Sporthallen
Onsdagar 19:00-20:15 i Töråshallen
Träningsstart onsdag den 29/8.
Välkomna
27 jan, 09:31 1 kommentar
Tack alla duktiga killar som kämpande hårt i gårdagens kamp mot Bankeryd. Truppen var inte komplett och vi hade inte så många avbytare. Vi tog ledningen från start och höll fast vi den! Tror kanske det är första gången vi slår Bankeryd!
Innan matchen gav vi alla en "dagens utmaning". Utmaningen var att idag ska Jag göra något som jag ibland är lite sämre på bättre. Det kunde vara springa lite till fast jag är trött, fånga en lite svårare passning, inte bry mig om dåliga domarbeslut, inte bry mig om att jag kanske hade lite ont någongstans.
Alla 11 killar klarade utmaningen med bravur! Det är oerhört stimulerande för mig och Björn att se den sidan av samtliga killar som visades igår, både på plan men också på bänken.
Jag lovade killarna lite extra speltid i helgen om de klarade det och jag hoppas att jag har er föräldrar med mig på detta! De är värda några extra minuter om de vill det!
Nu fortsätter vi och laddar om till nästa helgens drabbningar!
//Sofia o Björn
28 okt 2018 0 kommentarer
Idag mötte vi seriens förmodligens tuffaste motstånd hemma i Sporthallen. Det blev en tuff och hård match där killarna kämpade väl. Stundtals hängde huvudena lite lågt och med det tappar vi energi. Snabbt görs det något nytt mål av oss och energin kommer åter igen. Sammanfattningsvis så gav vi Bankeryd motstånd!
Nästa helg är det spelfritt och efter det bär det av till Jönköping igen för att möta Hallby.
Träning som vanligt under höstlovet!
Påminner om försäljningen av kalendrar och rabatthäften, pengarna redovisas till Ellen Emilsson.
Vaggeryd har strukit sig ur serien, därav lite förändringar i vårt spelschema. Se kalendern som vi försöker hålla uppdaterad.
//Ledarna
29 okt 2017 1 kommentar
Alla 11 killarna gjorde en superfin insats idag när säsongens två första matcher spelades!
Vi inledde med en jämn match mot Habo. Killarnas försvarspel och krigande ledde fram att matchen tillslut slutade oavgjord. Mot Eksjö var killarna lite mer ofokuserade och kanske lite trötta men vinnarskallarna visade sig och killarna tog hem ssäongens första vinst! En härlig handbollasdag!
Nu fortsätter vi träna och nöta för att få handbollsspelandet ännu roligare!
Träning som vanligt hela höstlovet!
//Ledarna
11 sep 2017 5 kommentarer
På onsdag 13/9 är det dags att börja träna igen för våra pojkar födda 07.
Under kommande säsong kommer vi att träna 2 gånger i veckan.
Måndagar kl 17-18.30 i Sporthallen (tillsammans med P08)
Onsdagar kl 17.30-18.30 i Töråshallen.
Huvudansvarig för laget kommer Björn Svensson att vara.
Mer info om säsongen och matcher kommer om någon vecka.
//Ledarna
9 apr 2017 1 kommentar
Förmiddagens drabbningar mot Eksjö spelades på tvären och slutade med en vinst och en oavgjord match. Efter en god och gemensam lunch i Sporthallen väntade ytterligare två matcher mot Eksjö, denna gång på helplan. Här visade våra killar att sänsongens träning gett resultat. Det blev två vinster där vi fick se många mål, både på kontring, via inspel till linjen och från 9-meter. Ett fint försvarsspel bidrog också till att Eksjö fick det svårt.
En fantastiskt härlig och rolig dag som avrundade handbollssäsongen 2016/2017!
mån 18/2
16:00-17:00 |
Träning
Sporthallen |
ons 20/2
19:00-20:15 |
Träning
Töråshallen |
lör 23/2
14:45-16:45 |
IK Cyrus P07 hemma
Anderstorps SH |
mån 25/2
16:00-17:00 |
Träning
Sporthallen |
ons 27/2
19:00-20:15 |
Träning
Töråshallen |
sön 3/3
11:00 |
IF Hallby HK 2 hemma
Anderstorps SH |
mån 4/3
16:00-17:00 |
Träning
Sporthallen |
ons 6/3
19:00-20:15 |
Träning
Töråshallen |
sön 10/3
12:15 |
IF Hallby HK 1 borta
Jönköpings Idrhus C |
mån 11/3
16:00-17:00 |
Träning
Sporthallen |